بعد از ازدواج درستش می کنم!. چند نفر از دوستان و آشنایانتان را سراغ دارید که ازدواج کرده باشند به این امید که بعدا طرف مقابلشان را تغییر دهند؟ «از تیپش خوشم نمی آید، اما عوضش می کنم»، «خیلی بچه ننه ست، بگذار عروسی کنیم، درستش می کنم»، «تنبلی همه مردها بعد از ازدواج درست می شود» و. این ها جمله هایی کمابیش آشنا هستند که باعث سرنگونی یک زندگی مشترک خواهند شد. فاطمه ایمانی-بخش کلوب ازدواج تبیان. اگر می خواهید بعد از ازدواج سر خورده شوید، اگر پی جنگ و جدال و در نهایت شکست و طلاق را به تنتان مال ...

بعد از ازدواج درستش می کنم!

چند نفر از دوستان و آشنایانتان را سراغ دارید که ازدواج کرده باشند به این امید که بعدا طرف مقابلشان را تغییر دهند؟ «از تیپش خوشم نمی آید، اما عوضش می کنم»، «خیلی بچه ننه ست، بگذار عروسی کنیم، درستش می کنم»، «تنبلی همه مردها بعد از ازدواج درست می شود» و... این ها جمله هایی کمابیش آشنا هستند که باعث سرنگونی یک زندگی مشترک خواهند شد.

فاطمه ایمانی-بخش کلوب ازدواج تبیان
ازدواج

اگر می خواهید بعد از ازدواج سر خورده شوید، اگر پی جنگ و جدال و در نهایت شکست و طلاق را به تنتان مالیده اید، حتی اگر می خواهید بعد از چند سال، خود این روزهایتان را دیگر نشناسید، با کسی ازدواج کنید که قصد دارید تغییرش دهید! شاید بی رحمانه به نظر برسد اما واقعا زندگی تا همین حد بی رحم است!

چشمانتان را باز کنید تا هنگام انتخاب همسر، نزدیک ترین فرد به شرایط روحی، اجتماعی و خانوادگی و فرهنگی خود را برگزینید

امروز بد، فردا غیرقابل تحمل

ازدواج با کسی که قصد تغییر او را دارید یک اشتباه محض است. هیچ آدمی بعد از ازدواج یا به خاطر ازدواج، به خاطر عشق و به خاطر بچه تغییر نمی کند. آنچه امروز به نظرتان ناخوشایند است، در گذر زمان غیرقابل تحمل می شود. آن وقت یا مجبورید مدام در جنگ و جدال و صرف انرژی برای تغییر طرف مقابلتان باشید یا خودتان تغییر کنید و از اصل خود فاصله بگیرید تا برای رسیدن به تفاهم، شبیه شریک زندگی تان شوید.

منتظر بدتر شدن باشید!

ازدواج نه کسی را تغییر  می دهد و نه زمینه نفوذ و اثرگذاری دیگران را بر فرد فراهم می آورد. حتی خبر بد این است که بعد از ازدواج، وقتی زندگی مشترکتان را زیر یک سقف شروع کردید، صفات نامطلوب طرف مقابل برایتان برجسته تر می شود. شخصی که قبل از ازدواج اغلب دیر بر سر قرارهایش حاضر می شد، بعد از ازدواج هم اینگونه عمل خواهد کرد. شخصی که قبل از ازدواج شلخته بوده، بعد از ازدواج نیز شلخته خواهد بود؛ اما شلختگی او بعد از ازدواج آشکارتر و مشکل سازتر است. در واقع علتش تا حد زیادی به این بر می گردد که شما بیشتر همدیگر را می بینید، منافع مشترک بیشتری زیر یک سقف دارید، و در فضایی محدود که امکان تضاد و تقابل و برخوردتان بیشتر است، اصطکاک بیشتری هم به وجود می آید.

خبر بد این است که بعد از ازدواج، وقتی زندگی مشترکتان را زیر یک سقف شروع کردید، صفات نامطلوب طرف مقابل برایتان برجسته تر می شود

قربانی تغییر نشوید

تا اینجا هر چه گفتیم، درباره ایرادهای شخصیتی  یا رفتاری بود. ماجرا وقتی خطرناک تر می شود که فداکارانه با کسی که واقعا یک عیب یا مشکل بزرگ دارد ازدواج می کنید و فکر می کنید می توانید او را تغییر دهید. با یک بیمار روانی ازدواج می کنید، به عقد یک معتاد در می آیید و می گویید زمان که بگذرد همه چیز را تغییر خواهید داد.
شاید در اولین روزهای آشنایی یا دوران گل و بلبلی نامزدی، به نظر بیاید که می توانید شرایط را تغییر دهید. صمیمیت ایجاد شده پتانسیل و شور تغییر را در هر دو طرف ایجاد می کند. ممکن است احساس کنید انرژی عظیمی برای خوب شدن و خوب بودن پیدا کرده اید، بسیار مایلید همانی شوید که طرف مقابلتان می خواهد و... اما این هیجان ها به تدریج کمتر و کمتر می شوند و شما مثل کشی که زمانی تا نهایت خود کشیده شده بود، در می روید و به جای اولتان برمی گردید. تعجب نکنید! این خاصیت عشق و هورمون های آن است.

پس چه کار کنیم؟

اگر بخواهیم جواب سوال بالا را بدهیم در یک عبارت کوتاه باید بگوییم: درست انتخاب کنید. چشمانتان را باز کنید تا هنگام انتخاب همسر، نزدیک ترین فرد به شرایط روحی، اجتماعی و خانوادگی و فرهنگی خود را برگزینید. طبیعی است که هیچ کسی دقیقا شبیه به ما نیست. حتی در ازدواج های فامیلی هم تفاوت هایی وجود دارد. اما این تفاوت ها نباید از 2-3 درجه بیشتر شود. نباید دو قطب مخالف و متضاد باشید. درست انتخاب کنید و تفاوت های کوچک موجود میانتان را هم بپذیرید. بلوغی که از ازدواج به دست می آید، در همین پذیرش ها است. با پذیرفتن طرف مقابلتان به او فرصت می دهید تا خود واقعی اش باشد، رشد کند و تا جایی که می تواند بهترین شود.
نکته مهم بعدی این است که وقتی در تلاش برای تغییر طرف مقابل یا سازگاری با او به جایی نرسیدید، به هیچ عنوان خودتان را مجبور به تغییر نکنید. تغییر کردن شما به معنی دور شدن از خود واقعی تان است که نتیجه ای جز افسردگی، سردی رابطه و دلزدگی از زندگی مشترک ندارد. همانی باشید که هستید و با احترام به طرف مقابلتان، اجازه دهید او هم همانی باشد که واقعا هست.

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه