ازدواج مـجدد به نوبه خود کمي ترس آور است؛ اما زمانيکه فردي با کسي ازدواج مي کند که همسر اولش فوت شده، دچار درگيري هاي بسيار زياد احساسي، مشکلات روزمره زنـــدگي و... نيز مي شود. شايد تاکنون هيچ متني در اين زمـينه نخوانده باشيد، اما ما قصد داريم در اين مقاله شما را با پي آمد ها و شيوه هاي جلوگيري از بروز مشکلات در زمينه ازدواج با کسي که همسرش را از دست داده، آشنا کنيم.

ازدواج مـجدد به نوبه خود کمي ترس آور است؛ اما زمانيکه فردي با کسي ازدواج مي کند که همسر اولش فوت شده، دچار درگيري هاي بسيار زياد احساسي، مشکلات روزمره زنـــدگي و... نيز مي شود. شايد تاکنون هيچ متني در اين زمـينه نخوانده باشيد، اما ما قصد داريم در اين مقاله شما را با پي آمد ها و شيوه هاي جلوگيري از بروز مشکلات در زمينه ازدواج با کسي که همسرش را از دست داده، آشنا کنيم.

 

1- پذيرفتن گذشته

 نبايد آنرا پنهان کنيد و يا از آن فرار نماييد. بي توجهي به غم و غصه هاي همسرتان هيچ چيز را تغيير نخواهد داد. اگر به احساسات او بي توجهي کنيد، شايد غم از دست دادن همسر اولش تا ابد همراهش باقي بماند. بي توجهي و سرسري گرفتن مسائل فقط بهبود طرف مقابل را به تعويق مي اندازد. بهتر است به او اجازه دهيد تا با شما صحبت کند و بگويد که در کجاي سفر غم انگيز خود قرار دارد. يک رابطه زماني موفق است که هر دو طرف به راحتي بتوانند حرف هاي دلشان را به يکديگر بزنند و به سادگي با هم ارتباط برقرار کنند.

 2- قبول کنيد که در زندگي شما 3 قلب وجود دارد

 پذيرفتن اين مطلب که نيمي از قلب همسرتان متعلق به شخص ديگري است، کمي دشوار است. اما در زندگي با مردي که همسر خود را از دست داده، اين دقيقاً هنري است که شما حتماً بايد آنرا بلد باشيد. در عين حال بايد بدانيد که دوست داشتن او نسبت به همسر مرحومش جاي خود را دارد و اين امر به نوبه خود قابل احترام است و ربطي به رابطه دو نفره شما ندارد.

 3- اجازه ندهيد بي توجهي به اشيا و مايملک مرحومه شما را در مسير نادرست قرار دهد.

 اگر احساس مي کنيد که همسرتان شما را به اندازه خانم مرحومش دوست نمي دارد، بنابراين بايد سعي کنيد که وسايل شخصي همسر اول از قبيل قاب عکس و ... را از درون خانه جمع آوري نماييد. بسياري از مشکلات با رسيدگي به وسايل خانگي حل خواهند شد و مطمئن باشيد که با انجام اين کار حيرت زده خواهيد شد.

 به منظور حل اين مشکل ابتدا بايد با همسر خود مشورت کنيد و سعي کنيد تا مشکلات خود را با گفتگو حل نماييد. با هم تصميم بگيريد که کداميک از وسايل او را مي خواهيد نگه داريد و کداميک از آنها را مي خواهيد به مراکز خيريه تحويل دهيد.

 در نظر داشته باشيد که همه انسان ها خاطراتي در گذشته دارند که برايشان از ارزش و اهميت بسيار بالايي برخوردار بوده و دوست دارند که آنها را تا آخر عمر خود زنده نگه دارند. به احساسات طرف مقابل احترام بگذاريد و از طريق بحث متقابل، بر سر نگه داشتن وسايل شخصي همسر مرحومه به نتيجه برسيد.

 4- با اعضاي داغ ديده فاميل همدلي کنيد و غمخوار آنها باشيد

 شايد در ابتدا اعضاي خانواده، شما را در ميان خود نپذيرفته باشند. بايد به آنها حق بدهيد چرا که ممکن است تصور کنند که با ازدواج مجدد آقا يا خانم، کليه يادها و خاطره هاي دختر، خواهر، خواهر زاده، و يا نوه ي آنها از يادها پاک مي شود. آنها به صورت ناخودآگاه شما را مسبب اصلي اين قضيه مي دانند و در دل، شما را سرزنش ميکنند. اگر به طور مکرر در مراسم عزاداري و يادبود آنها شرکت کني، خيلي راحت تر مي توانيد با افکار منفي آنها مقابله کنيد.

 به هر حال از دست دادن يک عزيز شرايط سختي را به اطرافيان تحميل مي کند. به همين دليل بايد به آنها زمان بدهيد تا بتوانند شما را همانگونه که هستيد بپذيرند و به تدريج جايگاه خود را در خانه همسرتان تثبيت کنيد.

 5- در گذشته زندگي نکيند و اجازه ندهيد افکار منفي گذشته به ناامني هاي شما دامن بزنند

 آيا همسر قبلي از شما زيباتر، جذاب تر، و بامزه تر بوده؟ آيا او آشپز، عاشق، دوست و شريک بهتري بوده؟ مقايسه خوب است و يک امر کاملاً طبيعي قلمداد مي شود، اما اگر اين کار به درستي انجام نشود، آنوقت مانند يک سد محکم جلوي رشد رابطه شما را مي گيرد. شوهرتان به اين دليل با شما ازدواج نکرده که شما نسخه دوم همسر مرحومش بوده ايد. او به خوبي مي داند که شما منحصر بفرد هستيد و همين عامل نيز باعث شده که به شما علاقمند شود و پيشنهاد ازدواجش را با شما در ميان بگذارد. او اصلاً به اين قضيه که شما تا چه حد به همسر مرحومش شباهت داريد و يا تفاوت داريد فکر نمي کند. بايد قبول کنيد که شما و همسر مرحوم او دو انسان کاملاً مجزا هستيد، و هر دو شامل خصوصيات منحصر بفرد اخلاقي خود مي باشيد. شايد تمام مقايسه هاي اشتباهي که شما در ذهن داريد، دقايقاً همان ها دليل اصلي جذب شوهرتان به شما بوده باشند!

 6- در مورد خاطرات غم برانگيز مهربان و رئوف باشيد

 شما هر چقدر که به همسرتان عشق بدهيد، باز هم اين مسئله باعث نمي شود که او مرگ همسر اولش را فراموش کند. البته به مرور زمان همه چيز حالت عادي پيدا ميکند و همسرتان به جايي خواهد رسيد که ناراحتي هايش به شادي تبديل شود؛ اما هيچ گاه نبايد تصور کنيد که سالگرد وفات همسر اول، روز تولد، سالگرد ازدواج و ... بدون غم و اندوه خواهد بود.

 شايد همسرتان دوست نداشته باشد که در مورد غم و اندوهي که در اين روزها احساس مي کند، چيزي به شما بگويد. تحت اين شرايط او احساس مي کند که اگر با شما در مورد اين مسائل صحبت کند، شما ناراحت مي شويد و احساساتتان آسيب مي بينند. در اين مواقع بايد اختيار بيشتري به او بدهيد و به او بقبولانيد که مي توانيد به درستي درکش کنيد. به او بگوييد که از ارزش اين تاريخ ها آگاه هستيد و تمايل داريد که او احساساتش را با شما در ميان بگذارد. حتي مي توانيد پيشنهاد کنيد که اگر او بخواهد مي توانيد تا مقبره همسرش او را همراهي کنيد. از نظر روان شناسي اين کار کمک بزرگي به بهبود و ارتقاي رابطه مي کند چراکه به هر دوي شما اجازه مي دهد تا دروني ترين احساسات خود را با هم در ميان بگذاريد.

 7- با ملايمت و همکاري متقابل، حد و مرز تعيين کنيد

 ازدواج با مردي که همسر خود را از دست داده نبايد تماماً حول محور همسر مرحوم او بچرخد. در اين ميان احساسات شما نيز مهم هستند، شما استحقاق اين را داريد که مورد احترام قرار بگيريد.

 بسياري از خانم ها زمانيکه همسرانشان مي گويند: " همسر اولم" ناراحت مي شوند. اگر اين مسئله باعث ايجاد ناراحتي در شما مي شود، بايد به آرامي در مورد آن با همسر خود صحبت کنيد و او را متوجه کنيد که همسر دومش نير نيازها و احتياجاتي دارد که بايد مرتفع گردند.

 8- مطالعه و تحقيق کنيد تا مطالبي در مورد مراحل مختلف غم و اندوه و پي آمدهاي آنها بدست آوريد

 تا زمانيکه شما بخواهيد با همسر خود ازدواج رسمي کنيد، به طور حتم بخش وسيعي از غم و اندوه او به پايان رسيده است. البته بايد توجه داشت که بخشي از غم و ندوه در وجود افراد باقي مي ماند که با کمي صبر و حوصله و همچنين به مرور زمان از بين مي رود. اگر شما با همسرتان "يکي" باشيد آنوقت بايد هر چيزي که مي توانيد در مورد غم و غصه او ياد بگيريد و به تريج آنرا حل نماييد.

 درکتر اليزابت کابلر رز کتابي پيرامون اين مسئله منتشر نموده با نام "درباره مرگ و مردن." در اين کتاب درجه هاي متفاوت غم و اندوه مشخص شده. همچنين در اين کتاب مي خوانيم که فرد در مراحل مختلف چگونه مي تواند با درگيري هاي فکري خود کنار بيايد.

 9- از کمک گرفتن از ديگران ترسي به خود راه ندهيد چرا که با اين کار متوجه مي شويد بسياري از نااميدي هايتان بي پايه و اساس هستند.

 نمي دانيد ديگران چه کمکي مي توانند به شما بکنند. شايد فرد مورد نظر همسايه، دوستي در کلاس يوگا، و يا مادر دوست فرزندتان باشد. شايد اينگونه حرف ها را با اقوام و فاميل مطرح نکنيد و ترجيح بدهيد با يک دوست پيرامون مشکلات خانوادگي خود صحبت کنيد. هيچ اشکالي ندارد. کمکي که دوستان در اين زمينه مي توانند به شما بکنند واقعاً تحسين برانگيز است.

 بسياري از اين افرادي که شما با آنها احساس راحتي مي کنيد و حرف دلتان را به آنها مي زنيد کساني هستند که احساست مشابه شما دارند و در دنيا احساس تنهايي مي کنند. به اين طريق هم شما مي توانيد همصحبت خوبي براي او باشيد و هم او مي تواند با همفکري و همدلي شما را در مسير درست قرار دهد.

 10- در لحظه زندگي کنيد و براي آينده ارزش قائل باشيد

 هر روزي که زندگي مي کنيد و هر نفسي که مي کشيد نعمتي است که از سوي خداوند به شما هديه داده شده است. با غنيمت شمردن لحظات خود، شاکر خدا باشيد. با همسر خود خاطره هاي جديد خلق کنيد که منحصر به خودتان باشند و هيچ ارتباطي به زندگي گذشته و همسر مرحومش نداشته باشند.

 برنامه سفر به جاهاي ديدني را بريزيد و به مناطقي برويد که هيچ يک از شما قبلاً از آنجا ديدن نکرده باشد. روزهاي خاصي را براي خود معين کنيد و جشن بگيريد. دکوراسيون داخلي خانه را تغيير دهيد، و يا حتي خانه را عوض کرده و به يک خانه جديد نقل مکان کنيد و با هم آنرا از نو آماده زندگي کردن کنيد.

 زندگي معلم است پس سعي کنيد دانش آموز خوبي باشيد. به خاطر داشته باشيد که هيچ گاه نمي توانيد اتفاقي که در گذشته افتاده است را تغيير دهيد، اما مي توانيد خود را با ياد آن سازگار سازيد و به رشد و تعالي دست پيدا کنيد... و بنابراين مي توانيد با مردي که همسرش را از دست داده ازدواج کنيد.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه